MCP41HV51-502E/MQ
- 제조업체 부품 번호:
- MCP41HV51-502E/MQ
- 설명의 일부:
- IC DGTL POT 5KOHM 256TAP 20QFN
- 제품 카테고리 :
- 디지털 전위차계
- Configuration :
- Potentiometer
- Digi-Key Programmable :
- Not Verified
- Features :
- Interface :
- SPI
- Memory Type :
- Volatile
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Circuits :
- 1
- Number of Taps :
- 256
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 20-VQFN Exposed Pad
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 5k
- Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
- 145
- Supplier Device Package :
- 20-VQFN (5x5)
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient (Typ) :
- 100ppm/°C
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Supply :
- 1.8V ~ 5.5V, 10V ~ 36V, ±5V ~ 18V