MIC5301-1.5YMT
제조업체 부품 번호:
MIC5301-1.5YMT
제조업체/브랜드:
Micrel Inc.
설명의 일부:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6TMLF
재고 상태:
12,406
제조사 :
Micrel Inc.
제품 카테고리 :
전압 조정기 - 선형
Control Features :
Enable
Current - Output :
150mA
Current - Quiescent (Iq) :
120 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-UFDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
75dB ~ 50dB (1kHz ~ 20kHz)
Supplier Device Package :
6-TMLF® (1.6x1.6)
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.1V @ 150mA