LM3S2B93-IQC80-C5
- 제조업체 부품 번호:
- LM3S2B93-IQC80-C5
- 제조업체/브랜드:
- Texas Instruments
- 설명의 일부:
- IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
- 제조사 :
- Texas Instruments
- 제품 카테고리 :
- 마이크로컨트롤러
- Connectivity :
- CANbus, EBI/EMI, I²C, IrDA, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
- Core Processor :
- ARM® Cortex®-M3
- Core Size :
- 32-Bit Single-Core
- Data Converters :
- A/D 16x10b
- EEPROM Size :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of I/O :
- 67
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Oscillator Type :
- Internal
- Package / Case :
- 100-LQFP
- Peripherals :
- Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
- Product Status :
- Obsolete
- Program Memory Size :
- 256KB (256K x 8)
- Program Memory Type :
- FLASH
- RAM Size :
- 96K x 8
- Speed :
- 80MHz
- Supplier Device Package :
- 100-LQFP (14x14)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 1.08V ~ 1.32V