AT89C1051U-12PI
- 제조업체 부품 번호:
- AT89C1051U-12PI
- 제조업체/브랜드:
- Microchip Technology
- 설명의 일부:
- IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP
- 제조사 :
- Microchip Technology
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of I/O :
- 15
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- 20-DIP (0.300", 7.62mm)
- Peripherals :
- LED
- Product Status :
- Obsolete
- Program Memory Size :
- 1KB (1K x 8)
- Program Memory Type :
- FLASH
- RAM Size :
- 64 x 8
- Speed :
- 12MHz
- Supplier Device Package :
- 20-PDIP
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 2.7V ~ 6V