MC68HC16Z1CAG20
- 제조업체 부품 번호:
- MC68HC16Z1CAG20
- 제조업체/브랜드:
- NXP Semiconductors
- 설명의 일부:
- IC MCU 16BIT ROMLESS 144LQFP
- 재고 상태:
- 재고 없음
- 제조사 :
- NXP Semiconductors
- 제품 카테고리 :
- 마이크로컨트롤러
- Connectivity :
- EBI/EMI, SCI, SPI
- Core Processor :
- CPU16
- Core Size :
- 16-Bit
- Data Converters :
- A/D 8x10b
- EEPROM Size :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of I/O :
- 16
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Oscillator Type :
- Internal
- Package / Case :
- 144-LQFP
- Peripherals :
- POR, PWM, WDT
- Product Status :
- Not For New Designs
- Program Memory Size :
- Program Memory Type :
- ROMless
- RAM Size :
- 1K x 8
- Speed :
- 20MHz
- Supplier Device Package :
- 144-LQFP (20x20)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 2.7V ~ 5.5V