EFM32G890F64G-E-BGA112
- 제조업체 부품 번호:
- EFM32G890F64G-E-BGA112
- 제조업체/브랜드:
- Silicon Labs
- 설명의 일부:
- IC MCU 32BIT 64KB FLASH 112BGA
- 재고 상태:
- 재고 없음
- 제조사 :
- Silicon Labs
- 제품 카테고리 :
- 마이크로컨트롤러
- Connectivity :
- EBI/EMI, I²C, IrDA, SmartCard, SPI, UART/USART
- Core Processor :
- ARM® Cortex®-M3
- Core Size :
- 32-Bit Single-Core
- Data Converters :
- A/D 8x12b; D/A 2x12b
- EEPROM Size :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of I/O :
- 90
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Oscillator Type :
- Internal
- Package / Case :
- 112-LFBGA
- Peripherals :
- Brown-out Detect/Reset, DMA, LCD, POR, PWM, WDT
- Product Status :
- Active
- Program Memory Size :
- 64KB (64K x 8)
- Program Memory Type :
- FLASH
- RAM Size :
- 16K x 8
- Speed :
- 32MHz
- Supplier Device Package :
- 112-BGA (10x10)
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 1.98V ~ 3.8V