FCPF380N60E-F152
제조업체 부품 번호:
FCPF380N60E-F152
제조업체/브랜드:
Fairchild Semiconductor
설명의 일부:
FCPF380N60E - Power MOSFET, N-C
재고 상태:
재고 없음
제조사 :
Fairchild Semiconductor
제품 카테고리 :
단일 FET, MOSFET
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
10.2A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
FET Feature :
FET Type :
N-Channel
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
45 nC @ 10 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1770 pF @ 25 V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Power Dissipation (Max) :
31W (Tc)
Product Status :
Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
380mOhm @ 5A, 10V
Supplier Device Package :
TO-220F-3
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Vgs (Max) :
±20V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3.5V @ 250µA