K16-371-G-6VDC
제조업체 부품 번호:
K16-371-G-6VDC
제조업체/브랜드:
Kacon
설명의 일부:
16MM SWITCH PUSH RND SPDT GRN
재고 상태:
20
제조사 :
Kacon
제품 카테고리 :
푸시버튼 스위치
Actuator Marking :
Actuator Type :
Round, Button
Circuit :
SPDT
Color - Actuator/Cap :
Green
Current Rating (Amps) :
3A (AC/DC)
Features :
Illumination Type, Color :
LED, Green
Illumination Voltage (Nominal) :
6 VDC
Ingress Protection :
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Mounting Type :
Panel Mount, Front
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 16.00mm Dia
Product Status :
Active
Switch Function :
On-On
Termination Style :
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Type :
Standard, Illuminated
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
110 V