LM3502ITL-25/NOPB
Manufacturer Part Number:
LM3502ITL-25/NOPB
Manufacturer/Brand:
Texas Instruments
Part of Description:
IC LED DRVR RGLTR PWM 10TUSMD
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
LED Drivers
Applications :
Backlight
Current - Output / Channel :
600mA (Switch)
Dimming :
PWM
Frequency :
1MHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
10-WFBGA, DSBGA
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
10-TµSMD (1.9x2.07)
Topology :
Step-Up (Boost)
Type :
DC DC Regulator
Voltage - Output :
25V
Voltage - Supply (Max) :
5.5V
Voltage - Supply (Min) :
2.5V