SST-90-W65S-T11-N3100
Manufacturer Part Number:
SST-90-W65S-T11-N3100
Manufacturer/Brand:
Luminus Devices
Part of Description:
LED COB SST-90 COOL WH SQ 6500K
Manufacturer :
Luminus Devices
Product Category :
COBs, Engines, Modules, Strips
CCT (K) :
6500K
Color :
White, Cool
Configuration :
Square
CRI (Color Rendering Index) :
70
Current - Max :
9A
Current - Test :
3.15A
Features :
Height :
5.40mm
Lens Type :
Domed
Light Emitting Surface (LES) :
8.00mm Dia
Lumens/Watt @ Current - Test :
95 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature :
975lm (950lm ~ 1000lm)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
11.00mm L x 10.00mm W
Temperature - Test :
25°C
Type :
Chip On Board (COB)
Viewing Angle :
100°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
3.25V