FAN5346S30X
Manufacturer Part Number:
FAN5346S30X
Manufacturer/Brand:
Fairchild Semiconductor
Part of Description:
IC LED DRVR RGLTR PWM 25MA 6SSOT
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
LED Drivers
Applications :
Backlight
Current - Output / Channel :
25mA
Dimming :
PWM
Frequency :
1.2MHz
Internal Switch(s) :
Yes
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SuperSOT™-6
Topology :
Step-Up (Boost)
Type :
DC DC Regulator
Voltage - Output :
30V
Voltage - Supply (Max) :
5.5V
Voltage - Supply (Min) :
2.5V