LXK8-PW30-0024A
Manufacturer Part Number:
LXK8-PW30-0024A
Manufacturer/Brand:
Lumileds
Part of Description:
LED MOD LUXEON K STARBRD 3000K
Manufacturer :
Lumileds
Product Category :
COBs, Engines, Modules, Strips
CCT (K) :
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Warm
Configuration :
Starboard
CRI (Color Rendering Index) :
80
Current - Max :
1.05A
Current - Test :
350mA
Features :
Height :
3.42mm
Lens Type :
Domed
Light Emitting Surface (LES) :
Lumens/Watt @ Current - Test :
111 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature :
2445lm (2280lm ~ 2730lm)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
30.00mm L x 30.00mm W
Temperature - Test :
85°C
Type :
LED Module
Viewing Angle :
100°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
63V