BXRA-50C5300-H-00
Manufacturer Part Number:
BXRA-50C5300-H-00
Manufacturer/Brand:
Bridgelux, Inc.
Part of Description:
LED COB RS COOL WHT SQUARE 5000K
Manufacturer :
Bridgelux, Inc.
Product Category :
COBs, Engines, Modules, Strips
CCT (K) :
5000K 7-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Cool
Configuration :
Square
CRI (Color Rendering Index) :
70
Current - Max :
2.8A
Current - Test :
2.1A
Features :
Height :
3.00mm
Lens Type :
Domed
Light Emitting Surface (LES) :
Lumens/Watt @ Current - Test :
128 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature :
6300lm (Typ)
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
45.60mm L x 50.80mm W
Temperature - Test :
25°C
Type :
Chip On Board (COB)
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
23.5V