L2C5-PR001208E1500
Manufacturer Part Number:
L2C5-PR001208E1500
Manufacturer/Brand:
Lumileds
Part of Description:
LED COB LUXEON WM WHT RECT 3500K
Manufacturer :
Lumileds
Product Category :
COBs, Engines, Modules, Strips
CCT (K) :
3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Warm
Configuration :
Rectangle
CRI (Color Rendering Index) :
Current - Max :
1.8A
Current - Test :
900mA
Features :
Height :
1.50mm
Lens Type :
Flat
Light Emitting Surface (LES) :
15.00mm Dia
Lumens/Watt @ Current - Test :
105 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature :
3300lm (Typ)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
20.00mm L x 24.00mm W
Temperature - Test :
85°C
Type :
Chip On Board (COB)
Viewing Angle :
115°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
34.8V