L2C5-FS001208E1500
Manufacturer Part Number:
L2C5-FS001208E1500
Manufacturer/Brand:
Lumileds
Part of Description:
LED COB LUXEON CL WHT RECT 6500K
Manufacturer :
Lumileds
Product Category :
COBs, Engines, Modules, Strips
CCT (K) :
6500K 3-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Cool
Configuration :
Rectangle
CRI (Color Rendering Index) :
Current - Max :
1.8A
Current - Test :
900mA
Features :
Height :
1.50mm
Lens Type :
Flat
Light Emitting Surface (LES) :
15.00mm Dia
Lumens/Watt @ Current - Test :
108 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature :
3387lm (Typ)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
20.00mm L x 24.00mm W
Temperature - Test :
85°C
Type :
Chip On Board (COB)
Viewing Angle :
115°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
34.8V