MCP14A1201T-E/MNYVAO
Manufacturer Part Number:
MCP14A1201T-E/MNYVAO
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
12.0A SINGLE MOSFET DRIVER
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Gate Drivers
Channel Type :
Single
Current - Peak Output (Source, Sink) :
12A, 12A
Driven Configuration :
Low-Side
Gate Type :
IGBT, N-Channel, P-Channel MOSFET
High Side Voltage - Max (Bootstrap) :
Input Type :
Inverting
Logic Voltage - VIL, VIH :
0.8V, 2V
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Drivers :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
8-WFDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Rise / Fall Time (Typ) :
25ns, 25ns
Supplier Device Package :
8-TDFN (2x3)
Voltage - Supply :
4.5V ~ 18V