L2C5-40701205E1100
Manufacturer Part Number:
L2C5-40701205E1100
Manufacturer/Brand:
Lumileds
Part of Description:
LED COB LUXEON WHT RECT 4000K
Manufacturer :
Lumileds
Product Category :
COBs, Engines, Modules, Strips
CCT (K) :
4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Neutral
Configuration :
Rectangle
CRI (Color Rendering Index) :
70
Current - Max :
1.65A
Current - Test :
900mA
Features :
Height :
1.50mm
Lens Type :
Flat
Light Emitting Surface (LES) :
11.00mm Dia
Lumens/Watt @ Current - Test :
126 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature :
4200lm (Typ)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
19.00mm L x 16.00mm W
Temperature - Test :
85°C
Type :
Chip On Board (COB)
Viewing Angle :
115°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
37V