DAC3171IRGCR
- Manufacturer Part Number:
- DAC3171IRGCR
- Manufacturer/Brand:
- Texas Instruments
- Part of Description:
- IC DAC 14BIT A-OUT 64VQFN
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Digital to Analog Converters (DAC)
- Architecture :
- Current Source
- Data Interface :
- LVDS - Parallel
- Differential Output :
- Yes
- Digi-Key Programmable :
- Not Verified
- INL/DNL (LSB) :
- ±2, ±1
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Bits :
- 14
- Number of D/A Converters :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output Type :
- Current - Unbuffered
- Package / Case :
- 64-VFQFN Exposed Pad
- Product Status :
- Active
- Reference Type :
- External, Internal
- Settling Time :
- 11ns (Typ)
- Supplier Device Package :
- 64-VQFN (9x9)
- Voltage - Supply, Analog :
- 1.71V ~ 1.89V, 3.15V ~ 3.45V
- Voltage - Supply, Digital :
- 1.71V ~ 1.89V