BXRC-20B1001-D-73
Manufacturer Part Number:
BXRC-20B1001-D-73
Manufacturer/Brand:
Bridgelux, Inc.
Part of Description:
LED COB VERO WM WH STARBRD 2000K
Manufacturer :
Bridgelux, Inc.
Product Category :
COBs, Engines, Modules, Strips
CCT (K) :
2000K 3-Step MacAdam Ellipse
Color :
White, Warm
Configuration :
Starboard
CRI (Color Rendering Index) :
65
Current - Max :
700mA
Current - Test :
350mA
Features :
With Connector
Height :
1.90mm
Lens Type :
Flat
Light Emitting Surface (LES) :
9.90mm Dia
Lumens/Watt @ Current - Test :
145 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature :
1322lm (Typ)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
20.00mm Dia
Temperature - Test :
25°C
Type :
Chip On Board (COB)
Viewing Angle :
120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
26V