L2C5-40HG1202E0900
- Manufacturer Part Number:
- L2C5-40HG1202E0900
- Manufacturer/Brand:
- Lumileds
- Part of Description:
- LED COB LUXEON WHT RECT 4000K
- Manufacturer :
- Lumileds
- Product Category :
- COBs, Engines, Modules, Strips
- CCT (K) :
- 4000K 3-Step MacAdam Ellipse
- Color :
- White, Neutral
- Configuration :
- Rectangle
- CRI (Color Rendering Index) :
- 90
- Current - Max :
- 400mA
- Current - Test :
- 200mA
- Features :
- Height :
- 1.50mm
- Lens Type :
- Flat
- Light Emitting Surface (LES) :
- 9.00mm Dia
- Lumens/Watt @ Current - Test :
- 116 lm/W
- Luminous Flux @ Current/Temperature :
- 800lm (Typ)
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 19.00mm L x 16.00mm W
- Temperature - Test :
- 85°C
- Type :
- Chip On Board (COB)
- Viewing Angle :
- 115°
- Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
- 34.5V