TPS40050QPWPRQ1
- Manufacturer Part Number:
- TPS40050QPWPRQ1
- Manufacturer/Brand:
- Texas Instruments
- Part of Description:
- IC REG CTRLR BUCK 16HTSSOP
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- DC DC Switching Controllers
- Clock Sync :
- Yes
- Control Features :
- Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
- Duty Cycle (Max) :
- 94%
- Frequency - Switching :
- Up to 1MHz
- Function :
- Step-Down
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Outputs :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Output Configuration :
- Positive
- Output Phases :
- 1
- Output Type :
- Transistor Driver
- Package / Case :
- 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
- Product Status :
- Active
- Serial Interfaces :
- Supplier Device Package :
- 16-HTSSOP
- Synchronous Rectifier :
- Yes
- Topology :
- Buck
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 8V ~ 40V