SJ6016L2TP
Manufacturer Part Number:
SJ6016L2TP
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
SCR 600V 16A ITO220AB
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
10 mA
Current - Hold (Ih) (Max) :
35 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
188A, 225A
Current - Off State (Max) :
10 µA
Current - On State (It (AV)) (Max) :
10 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
16 A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Product Status :
Active
SCR Type :
Standard Recovery
Supplier Device Package :
ITO-220AB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5 V
Voltage - Off State :
600 V
Voltage - On State (Vtm) (Max) :
1.6 V