SJ6012RTP
- Manufacturer Part Number:
- SJ6012RTP
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- SCR 600V 12A TO220AB
- Stock Condition:
- 5
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- SCRs
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 20 mA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 60 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 100A, 120A
- Current - Off State (Max) :
- 10 µA
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 7.6 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 12 A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-220-3
- Product Status :
- Active
- SCR Type :
- Standard Recovery
- Supplier Device Package :
- TO-220AB
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 1.5 V
- Voltage - Off State :
- 600 V
- Voltage - On State (Vtm) (Max) :
- 1.6 V