S4008NS3RP
- Manufacturer Part Number:
- S4008NS3RP
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- SCR 400V 8A TO263
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- SCRs
- Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
- 500 µA
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 8 mA
- Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
- 83A, 100A
- Current - Off State (Max) :
- 5 µA
- Current - On State (It (AV)) (Max) :
- 5.1 A
- Current - On State (It (RMS)) (Max) :
- 8 A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 110°C (TJ)
- Package / Case :
- TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
- Product Status :
- Active
- SCR Type :
- Sensitive Gate
- Supplier Device Package :
- TO-263 (D²Pak)
- Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
- 800 mV
- Voltage - Off State :
- 400 V
- Voltage - On State (Vtm) (Max) :
- 1.6 V