X9261UV24I-2.7T1
Manufacturer Part Number:
X9261UV24I-2.7T1
Manufacturer/Brand:
Renesas Electronics Corporation
Part of Description:
IC DGT POT 50KOHM 256TAP 24TSSOP
Manufacturer :
Product Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Potentiometer
Digi-Key Programmable :
Not Verified
Features :
Selectable Address
Interface :
SPI
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
2
Number of Taps :
256
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status :
Obsolete
Resistance (Ohms) :
50k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
300 (Max)
Supplier Device Package :
24-TSSOP
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
±300ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
2.7V ~ 5.5V