X95840UV20IZ-2.7T1
- Manufacturer Part Number:
- X95840UV20IZ-2.7T1
- Manufacturer/Brand:
- Xicor-Division of Intersil
- Part of Description:
- X95840 - DIGITAL POTENTIOMETER
- Manufacturer :
- Xicor-Division of Intersil
- Product Category :
- Digital Potentiometers
- Configuration :
- Potentiometer
- Digi-Key Programmable :
- Not Verified
- Features :
- Selectable Address
- Interface :
- I²C
- Memory Type :
- Non-Volatile
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Circuits :
- 4
- Number of Taps :
- 256
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 50k
- Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
- 70
- Supplier Device Package :
- 20-TSSOP
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient (Typ) :
- ±45ppm/°C
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Supply :
- 2.7V ~ 5.5V