X9250US24IZ-2.7T1
Manufacturer Part Number:
X9250US24IZ-2.7T1
Manufacturer/Brand:
Renesas Electronics Corporation
Part of Description:
IC DGTL POT 50KOHM 256TAP 24SOIC
Manufacturer :
Product Category :
Digital Potentiometers
Configuration :
Potentiometer
Digi-Key Programmable :
Not Verified
Features :
Selectable Address
Interface :
SPI
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Circuits :
4
Number of Taps :
256
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
50k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
150
Supplier Device Package :
24-SOIC
Taper :
Linear
Temperature Coefficient (Typ) :
±300ppm/°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Supply :
±2.7V ~ 5.5V