HDC-H240-41S1-TG30
Manufacturer Part Number:
HDC-H240-41S1-TG30
Manufacturer/Brand:
3M
Part of Description:
CONN HEADER HD 240POS PCB
Manufacturer :
3M
Product Category :
Specialized
Color :
Black
Connector Style :
High Density (HDC, HDI, HPC)
Connector Type :
Header, Male Pins
Connector Usage :
Backplane
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Contact Layout, Typical :
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Columns :
Number of Positions :
240
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
4
Pitch :
0.100" (2.54mm)