ELM12005GD
Manufacturer Part Number:
ELM12005GD
Manufacturer/Brand:
Bivar, Inc.
Part of Description:
LED ASSY VERT 5MM GRN 565NM
Manufacturer :
Bivar, Inc.
Product Category :
Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Color :
Green
Configuration :
Single
Current :
20mA
Lens Size :
5mm, T-1 3/4
Lens Style :
Round with Domed Top
Lens Type :
Diffused, Tinted
Millicandela Rating :
25mcd
Mounting Type :
Through Hole
Product Status :
Active
Viewing Angle :
40°
Voltage Rating :
2.1V