X9116WS8-2.7T1
- Manufacturer Part Number:
- X9116WS8-2.7T1
- Manufacturer/Brand:
- Renesas Electronics Corporation
- Part of Description:
- IC DGTL POT 10KOHM 16TAP 8SOIC
- Manufacturer :
- Product Category :
- Digital Potentiometers
- Configuration :
- Potentiometer
- Digi-Key Programmable :
- Not Verified
- Features :
- Interface :
- Up/Down (U/D, INC, CS)
- Memory Type :
- Non-Volatile
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Circuits :
- 1
- Number of Taps :
- 16
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Package / Case :
- 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
- Product Status :
- Obsolete
- Resistance (Ohms) :
- 10k
- Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :
- 400
- Supplier Device Package :
- 8-SOIC
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient (Typ) :
- ±300ppm/°C
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Supply :
- 2.7V ~ 5.5V