SLLE40-630-S
- Manufacturer Part Number:
- SLLE40-630-S
- Manufacturer/Brand:
- Banner Engineering
- Part of Description:
- LIGHT CURTAIN HAND/ARM 40MM
- Manufacturer :
- Banner Engineering
- Product Category :
- Machine Safety - Light Curtains
- Beam Pitch :
- Detection Capability :
- 40mm
- Features :
- Transmitter Only
- Ingress Protection :
- IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
- Number of Beams :
- Operating Range :
- 0.1m ~ 12.0m
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 55°C
- Product Status :
- Active
- Protection :
- Hand/Arm
- Protective Height :
- 630mm
- Voltage - Supply :
- 24VDC