XRD87L75AID-F
Manufacturer Part Number:
XRD87L75AID-F
Manufacturer/Brand:
MaxLinear
Part of Description:
IC ADC 8BIT FLASH 20SOIC
Manufacturer :
MaxLinear
Product Category :
Analog to Digital Converters (ADC)
Architecture :
Flash
Configuration :
S/H-ADC
Data Interface :
Parallel
Features :
Input Type :
Single Ended
Mounting Type :
Surface Mount
Number of A/D Converters :
1
Number of Bits :
8
Number of Inputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Product Status :
Obsolete
Ratio - S/H:ADC :
1:1
Reference Type :
Internal
Sampling Rate (Per Second) :
10M
Supplier Device Package :
20-SOIC
Voltage - Supply, Analog :
3V ~ 3.6V
Voltage - Supply, Digital :
3V ~ 3.6V