LTC4058EDD-4.2#TRPBF
Manufacturer Part Number:
LTC4058EDD-4.2#TRPBF
Manufacturer/Brand:
Analog Devices, Inc.
Part of Description:
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8DFN
Stock Condition:
2,500
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Battery Chargers
Battery Chemistry :
Lithium Ion
Battery Pack Voltage :
4.2V
Charge Current - Max :
950mA
Current - Charging :
Constant - Programmable
Fault Protection :
Interface :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cells :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-WFDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Programmable Features :
Current
Supplier Device Package :
8-DFN (3x3)
Voltage - Supply (Max) :
6.5V