BQ24400PW
Manufacturer Part Number:
BQ24400PW
Manufacturer/Brand:
Texas Instruments
Part of Description:
IC BATT CHG MULTI-CHEM 8TSSOP
Stock Condition:
303
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Battery Chargers
Battery Chemistry :
Multi-Chemistry
Battery Pack Voltage :
Charge Current - Max :
Current - Charging :
Fault Protection :
Interface :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Cells :
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Product Status :
Active
Programmable Features :
Timer, Voltage
Supplier Device Package :
8-TSSOP
Voltage - Supply (Max) :
6V