BC5500-G-DS-12
Manufacturer Part Number:
BC5500-G-DS-12
Manufacturer/Brand:
Bivar, Inc.
Part of Description:
LED ENGINE C5500 GREEN 12" STRIP
Manufacturer :
Bivar, Inc.
Product Category :
Industrial Lighting - Task Lighting
Approval Agency :
CE, UL
Features :
Cascadable
Housing Material :
Aluminum (Al)
Illumination Color :
Green
Ingress Protection :
Length :
12.00" (304.8mm)
Lens Type :
Luminous Flux :
320lm
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Power - Rated :
5.0W
Product Status :
Obsolete
Profile (W x H) :
0.83" x 0.47" (21.0mm x 12.0mm)
Rated Life :
50,000 Hours
Termination Style :
Cable with Connector
Voltage - Supply :
24VDC