PCM1750U/1KG4
- Manufacturer Part Number:
- PCM1750U/1KG4
- Manufacturer/Brand:
- Texas Instruments
- Part of Description:
- IC ADC/AUDIO 18BIT 28SOIC
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- ADCs/DACs - Special Purpose
- Data Interface :
- Serial
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Channels :
- 2
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
- Product Status :
- Obsolete
- Resolution (Bits) :
- 18 b
- Sampling Rate (Per Second) :
- Supplier Device Package :
- 28-SOIC
- Type :
- ADC, Audio
- Voltage - Supply :
- 4.75V ~ 5.25V