E5AZ-R3T AC100-240
Manufacturer Part Number:
E5AZ-R3T AC100-240
Part of Description:
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V
Product Category :
Controllers - Process, Temperature
Communications :
Control Method :
On/Off, Proportional (PID)
Display Characters - Height :
0.590" (15.00mm), 0.374" (9.50mm)
Display Type :
LCD - Dual Color Characters, Backlight
Features :
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Input Range :
-200°C ~ 1800°C, 0 ~ 50mV
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Characters Per Row :
4, 4
Output Type :
Relay (4)
Panel Cutout Dimensions :
Square - 92.00mm x 92.00mm
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, U)
Voltage - Supply :
100 ~ 240VAC