E5EZ-Q3T AC100-240
- Manufacturer Part Number:
- E5EZ-Q3T AC100-240
- Manufacturer/Brand:
- Omron Automation
- Part of Description:
- CONTROL TEMP 100-240V PANEL MT
- Manufacturer :
- Omron Automation
- Product Category :
- Controllers - Process, Temperature
- Communications :
- Control Method :
- On/Off, Proportional (PID)
- Display Characters - Height :
- 0.551" (14.00mm), 0.374" (9.50mm)
- Display Type :
- LCD - Dual Color Characters, Backlight
- Features :
- Ingress Protection :
- IP66 - Dust Tight, Water Resistant
- Input Range :
- -200°C ~ 1800°C, 0 ~ 50mV
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Characters Per Row :
- 4, 4
- Output Type :
- Relay (3), Voltage (External SSR)
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
- Product Status :
- Obsolete
- Termination Style :
- Screw Terminal
- Type :
- Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, U)
- Voltage - Supply :
- 100 ~ 240VAC