E5GN-R2T AC100-240
Manufacturer Part Number:
E5GN-R2T AC100-240
Manufacturer/Brand:
Omron Automation
Part of Description:
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Controllers - Process, Temperature
Communications :
Control Method :
On/Off, Proportional (PID)
Display Characters - Height :
0.295" (7.50mm), 0.142" (3.60mm)
Display Type :
LCD - Dual Color Characters, Backlight
Features :
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Input Range :
-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 50mV
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Characters Per Row :
4, 4
Output Type :
Relay (3)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 45.00mm x 22.20mm
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Voltage - Supply :
100 ~ 240VAC