AKT4B1112001
Manufacturer Part Number:
AKT4B1112001
Manufacturer/Brand:
Panasonic
Part of Description:
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Controllers - Process, Temperature
Communications :
RS-485 (Modbus)
Control Method :
On/Off, Proportional (PID)
Display Characters - Height :
0.472" (12.00mm), 0.240" (6.00mm)
Display Type :
LED - Dual Color Characters
Features :
Ingress Protection :
IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Input Range :
-200°C ~ 2315°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Characters Per Row :
4, 4
Output Type :
Relay (3)
Panel Cutout Dimensions :
Square - 45.00mm x 45.00mm
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, C, E, J, K, N, PLII, R, S, T)
Voltage - Supply :
100 ~ 240VAC