K2CU-F40A-C AC16-40AAC100
Manufacturer Part Number:
K2CU-F40A-C AC16-40AAC100
Manufacturer/Brand:
Omron Automation
Part of Description:
DETECT HEATER ELEMENT 100V CHAS
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Controllers - Process, Temperature
Communications :
Control Method :
Display Characters - Height :
Display Type :
Features :
Heater Fault Detection
Ingress Protection :
Input Range :
16 ~ 40A
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Characters Per Row :
Output Type :
Relay
Panel Cutout Dimensions :
Product Status :
Active
Termination Style :
Screw Terminal
Type :
Heater Element Detector
Voltage - Supply :
100VAC