AT24C1024BY7-YH25-T
Manufacturer Part Number:
AT24C1024BY7-YH25-T
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC EEPROM 1MBIT I2C 1MHZ 8UDFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Access Time :
550 ns
Clock Frequency :
1 MHz
Memory Format :
EEPROM
Memory Interface :
I²C
Memory Organization :
128K x 8
Memory Size :
1Mbit
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-UDFN Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
8-UDFN (6x4.9)
Technology :
EEPROM
Voltage - Supply :
2.5V ~ 5.5V