CY7C1464AV25-167BGC
Manufacturer Part Number:
CY7C1464AV25-167BGC
Part of Description:
IC SRAM 36MBIT PAR 209FBGA
Access Time :
3.4 ns
Clock Frequency :
167 MHz
Memory Organization :
512K x 72
Memory Size :
36Mbit
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
209-BGA
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
209-FBGA (14x22)
Technology :
SRAM - Synchronous, SDR
Voltage - Supply :
2.375V ~ 2.625V