CYDD18S36V18-167BBXC
Manufacturer Part Number:
CYDD18S36V18-167BBXC
Manufacturer/Brand:
Infineon Technologies
Part of Description:
IC SRAM 18MBIT PAR 256FBGA
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Memory
Access Time :
600 ps
Clock Frequency :
167 MHz
Memory Format :
SRAM
Memory Interface :
Parallel
Memory Organization :
256K x 36 x 2 (DDR)
Memory Size :
18Mbit
Memory Type :
Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
256-LBGA
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
256-FBGA (17x17)
Technology :
SRAM - Dual Port, Synchronous
Voltage - Supply :
1.42V ~ 1.58V, 1.7V ~ 1.9V