SH2141-5511
- Manufacturer Part Number:
- SH2141-5511
- Manufacturer/Brand:
- Sanyo
- Part of Description:
- STPR MTR BIPOLAR 6.3V 0.3A/PHASE
- Stock Condition:
- 6
- Manufacturer :
- Sanyo
- Product Category :
- Stepper Motors
- Accuracy :
- Coil Resistance :
- 21 Ohms
- Coil Type :
- Bipolar
- Current Rating (Amps) :
- 300 mA
- Diameter - Shaft :
- 0.157" (4.00mm)
- Features :
- Length - Shaft and Bearing :
- 0.591" (15.00mm)
- Mounting Hole Spacing :
- 0.453" (11.50mm)
- NEMA Frame Size :
- Operating Temperature :
- -10°C ~ 50°C
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- Square - 0.551" x 0.551" (14.00mm x 14.00mm)
- Step Angle :
- 1.8°
- Steps per Revolution :
- 200
- Termination Style :
- Wire Leads
- Torque - Holding (oz-in / mNm) :
- 0.92 / 6.5
- Type :
- Hybrid, Dual Shaft
- Voltage - Rated :
- 24VDC