MOT-IG30GM-1:71
- Manufacturer Part Number:
- MOT-IG30GM-1:71
- Manufacturer/Brand:
- ISL Products International
- Part of Description:
- 30MM PLANETARY GEAR MOTOR - BRUS
- Stock Condition:
- 5
- Manufacturer :
- ISL Products International
- Product Category :
- Motors - AC, DC
- Diameter - Shaft :
- 0.236" (6.00mm)
- Encoder Type :
- Features :
- Function :
- Gearmotor
- Gear Reduction Ratio :
- 71
- Length - Shaft and Bearing :
- 3.988" (101.30mm)
- Motor Type :
- Brushed
- Mounting Hole Spacing :
- 0.945" (24.00mm)
- Operating Temperature :
- Power - Rated :
- 7.43W
- Product Status :
- Active
- RPM :
- 76 RPM
- Size / Dimension :
- Round - 1.181" Dia (30.00mm)
- Termination Style :
- Torque - Max Momentary (oz-in / mNm) :
- 263.86 / 1863.26
- Torque - Rated (oz-in / mNm) :
- 131.93 / 931.63
- Type :
- DC Motor
- Voltage - Rated :
- 24VDC