CY7C0831AV-167AXC
- Manufacturer Part Number:
- CY7C0831AV-167AXC
- Manufacturer/Brand:
- Infineon Technologies
- Part of Description:
- IC SRAM 2MBIT PARALLEL 120TQFP
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- Memory
- Access Time :
- Clock Frequency :
- 167 MHz
- Memory Format :
- SRAM
- Memory Interface :
- Parallel
- Memory Organization :
- 128K x 18
- Memory Size :
- 2Mbit
- Memory Type :
- Volatile
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C (TA)
- Package / Case :
- 120-LQFP
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- 120-TQFP (14x14)
- Technology :
- SRAM - Dual Port, Synchronous
- Voltage - Supply :
- 3.135V ~ 3.465V