AT24C512C2-10CI-2.7
- Manufacturer Part Number:
- AT24C512C2-10CI-2.7
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- IC EEPROM 512KBIT I2C 1MHZ 8LAP
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Memory
- Access Time :
- 900 ns
- Clock Frequency :
- 1 MHz
- Memory Format :
- EEPROM
- Memory Interface :
- I²C
- Memory Organization :
- 64K x 8
- Memory Size :
- 512Kbit
- Memory Type :
- Non-Volatile
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- 8-TDFN
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- 8-LAP (8x5)
- Technology :
- EEPROM
- Voltage - Supply :
- 2.7V ~ 5.5V