AT24C16AY1-10YI-2.7
- Manufacturer Part Number:
- AT24C16AY1-10YI-2.7
- Part of Description:
- IC EEPROM 16KBIT I2C 400KHZ 8MAP
- Access Time :
- 4.5 µs
- Clock Frequency :
- 400 kHz
- Memory Organization :
- 2K x 8
- Memory Size :
- 16Kbit
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C (TA)
- Package / Case :
- 8-VDFN Exposed Pad
- Supplier Device Package :
- 8-MAP (3x4.9)
- Voltage - Supply :
- 2.7V ~ 5.5V