AT24C16AY1-10YI-1.8
Manufacturer Part Number:
AT24C16AY1-10YI-1.8
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
IC EEPROM 16KBIT I2C 400KHZ 8MAP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Access Time :
4.5 µs
Clock Frequency :
400 kHz
Memory Format :
EEPROM
Memory Interface :
I²C
Memory Organization :
2K x 8
Memory Size :
16Kbit
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-VDFN Exposed Pad
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
8-MAP (3x4.9)
Technology :
EEPROM
Voltage - Supply :
1.8V ~ 5.5V